Yeni Trafik Cezaları ve Uygulamaları

trafik

2023 yılının gelmesiyle birlikte trafik cezaları da yeni tarifeye göre uygulanmaya başladı. Trafik kazalarının önlenmesine ek olarak can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi açısından uygulanan trafik cezaları 2023 yılınca çok yüksek zamlara konu oldu. Hız limitinden alkollü araç kullanmaya kadar pek çok konuda düzenlemeler getiren trafik cezaları konusunda 2023 tarifesini Siyah Hukuk olarak sizler için derledik!

2023 Trafik Cezaları Ne Kadar?

Trafik kurallarına uymamanın getirdiği yaptırımlar olarak bilinen trafik cezası 2023 yılında yeni tarifeyle uygulamaya geçti. Bu çerçevede trafik kuralları ile ilgili maksimum riayetin amaçlandığını vurgulamak elzem. İşte araç sürücüleri açısından büyük önem taşıyan trafik cezaları ve diğer detaylar!

Emniyet Kemeri Cezası Ne Kadar?

Trafikte güvenliğin olmazsa olmazları arasında kabul edilen emniyet kemeri her araç sürücüsünün seyir halindeyken takmakla zorunlu olduğu bir ekipmandır. Bu doğrultuda 2023 yılında emniyet kemeri takmama cezası 436 TL olarak belirlenmiştir. Can kayıplarını önlemek adına uygulanan bu cezanın caydırıcı olması ve can kayıpları olmaması amaçlanmaktadır.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanma Cezası Ne Kadar?

Araç sürücülerinin seyir halindeyken telefonla ilgilenmesi trafik kurallarına aykırıdır. Kaza riskini ciddi manada arttıran bu durum sadece kuralı ihlal eden sürücü için değil yolcular ve diğer sürücüler için de ciddi bir risk taşımaktadır. 2023 yılında seyir halinde cep telefonu kullanma cezası 951 TL olarak belirlenmiştir.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Alkol insanın bilinç kaybı yaşamasına neden olan içecekler olarak kabul edilirken alkollü araç kullanmak çok ciddi tehlikelere neden olmaktadır. Yaptırımı sadece para cezası olarak belirlenmeyen alkollü araç kullanma bütün trafik paydaşları için önemsenmesi gereken bir konudur. Bu doğrultuda alkollüyken araç kullananlara şu cezalar verilir.

İlk kez alkollü araç kullananlar trafik kuralı ihlali yapmış sayılmaktadır. Bu kapsamda 4064 TL para cezası ile karşılaşmaktadır. Söz konusu para cezasına ek olarak araç da trafikten menedilmektedir. Sürücü belgesine de 6 ay el konulmaktadır. Alkollü araç kullanma cezasını ikici kez alan sürücülerin 5096 TL para cezası ödemesi, aracının trafikten menedilmesi ve sürücü belgesine 2 yıl el konulması söz konusudur.

Hız Limiti Aşımı ve Radar Cezası Ne Kadar?

Karayollarında seyreden araç sürücülerinin belli hız limitleri kapsamında ilerlemesi gerekir. Hız limitinin aşılması trafik kuralı ihlali sayıldığından sürücülerin trafik cezaları ile karşı karşıya kalması söz konusu olacaktır. Ancak bu ceza hız sınırı aşımının ne kadar olacağı ile alakalıdır. Sınırın oransal olarak aşıldığı değerlere göre ceza artış göstermektedir.

  • Hız sınırının %10 ile %30 arasında aşılması cezası 951 TL

  • Hız sınırının %30 ile %50 arasında aşılması cezası 1979 TL

  • Hız sınırının %50’den fazla aşılması cezası 4064 TL olarak belirlenmiştir.

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Ne Kadar?

Trafik kuralları konusunda kırmızı ışık ihlali basit gibi görülse de trafik düzenini baştan sona etkileyecek bir unsur olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle de trafik kurallarına aykırılığa neden olan kırmızı ışık ihlali için ceza 951 TL’dir.

Yeni trafik cezaları, trafikte kurallara uyumu sağlamak ve kuralları ihlal edenleri cezalandırmak adına getirildi. Cezaların yüksek olması caydırıcılığı amaçlarken aynı zamanda ihlale yönelenlerin de sayıca azalmasını hedefler. Bu kapsamda trafik kurallarına uyarak cezalarla karşılaşmamak adına bütün cezaları detaylı bir şekilde değerlendirmek gerekir.