Hemen Göz Atın !

21. yy’ın en büyük getirilerinden biri olan internetin, insan yaşantısı içerisinde kapladığı yer genişledikçe popülaritesi artan hukuk dallarının başında gelen bilişim hukuku en basit ifadeyle; elektronik sistemlerin tümünü kapsayan bilişim biliminde, bilgi ve teknolojinin suça meyil verecek şekilde kullanılması neticesinde ortaya çıkan problemler olarak tanımlanabilir.

İnsan hayatında internet kavramının öneminin artmasıyla bilişim hukuku popüler hukuk dallarından biri haline gelmiştir.

Bilişim Suçu 

“Bilişim suçu nedir ?” sorusunun yanıtını verdikten sonra, bilişim hukuku davaları kapsamına dahil eden durumlardan bahsetmek gerekir. Bilişimin ne denli geniş bir kitleye hitap ettiği göz önünde bulundurulursa, bilişim hukuku içerisinde değerlendirilen suç türlerinin de çeşitlilik arz edeceği daha kolay anlaşılabilir. Bilişim hukukunda yer alan suç türlerini şu şekilde sıralamak istersek;

  • Bilişim yazılımlarının izinsiz kullanılması.
  • Sözleşme ile güvenlik altına alınan kişisel verilerin bireyden izin alınmadan herhangi bir ortamda kullanılması.
  • Ticari faaliyetlere ilişkin sırların ortaya çıkartılması ve yayınlanması.
  • Çocuk ve hayvan pornografisi yayınları yapılması.
  • Bilgisayar sistemlerinin işlevsiz hala getirilmesi.

Görüldüğü üzere bilişim sistemleri üzerinde manipülasyona sebep olan ve kişi hak, özgürlüklerinin kısıtlanmasını sağlayan tüm hal ve durumlar, bilişim suçu kapsamında değerlendirilir.

Küresel ölçekle kıyaslandığında Türkiye, bilişim sektörü suçlarını hukuksal zemine oturtma noktasında her ne kadar vakit kaybetmiş gibi gözükse de, kısa sürede büyük ilerleme kaydetmiş ve ilgili mevzuatların bireyin ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde düzenlenmesini sağlamıştır.

Bilişim suçu kapsamında değerlendirilen tüm davalarda, Siyahhukuk Kocaeli Avukat Bürosu olarak müvekkillerimizin hizmetindeyiz !

Son dönemde ortaya çıkan ve yeni bir hukuk dalı olarak nitelendirilen bilişim hukuku davaları noktasında Siyahhukuk Danışmanlık Bürosu bünyesinde hizmet veren bilişim hukuku mevzuatlarına hakim ve alanında tecrübeli bilişim suçları avukatı ile çalışmak, tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda hiç şüphesiz siz değerli müvekkillerimizin yararına olacaktır. Elbette yalnızca bilişim suçları noktasında değil, icra ve iflas hukuku, tazminat hukuku ve medeni hukuk başta olmak üzere tüm hukuk dallarında, alanın tecrübe sahibi avukatlar ile çalışmak davanın sonucu üzerinde etki sahibidir.

Bilgisayar ve internet dünyasındaki suçlarının hukuk literatüründe bir diğer ifade şekli de beyaz yaka suçlardır. Hiç şüphesiz bu noktada akıllara gelene sorulardan biri “Bilişim suçları nelerdir ?” sorusudur. Bilişim suçları kapsamında göze çarpan noktaları şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Düşük risklerle yüksek kazançların sağlanması.
  • İlgili kanun ve düzenlemelerin kimi durumlarda yetersiz kalması ve dava sürecinin ilerlemesi üzerinde olumsuz bir etki yaratması.
  • Mağdur vatandaşların çoğunlukla bilinçsiz olması.
  • Suçların uluslararası boyut kazanması ve kısa sürede yaygınlaşması.

Bilişim hukuku davalarında işleyen süreç ve kritik noktalar ile ilgili büromuz bünyesinde hizmet veren Kocaeli bilişim suçları avukatı ile iletişime geçerek, kafanızdaki soru işaretlerinin yanıtını bulabilirsiniz.