……………….SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

Davacı : Adı ve Soyadı,TC.N

Adresiniz :

Davalı : Hasımsız

Konu : Mirasçılık Belgesi Verilmesi

Miras Bırakan : Ad soyad, TC, Adres

Açıklamalar :

1-Yukarıda kimlik bilgileri yazılı muris vefat ederek geride mirasçı olarak ………………………… bırakmıştır. Başkaca gaip veya sağ mirasçısı yoktur.

2-Mirasın taksimi, intikali ve diğerce işlerde kullanılmak üzere veraset ilamı verilmesi için bu davanın açılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Hukuki Sebepler: Türk Medeni Kanunu’nun 495 ve devamı maddeleri

Deliller : Nüfus kayıtları vs. deliller

Sonuç İstem : Yukarıda açık kimliği yazılı Mirasbırakanım’ın mirasçılık belgesinin tanzim olunarak tarafıma verilmesini en derin saygılarımla arz ve talep ederim…./…./2019

Davacı

İmza

Veraset İlamı Nedir ?

Veraset; (mirasta) hak sahibi olma veraset ilamı da; mahkemeden alınan ve ölen bir kimsenin kalıtçısı (varisi) olduğunu gösteren resmi belgedir. Veraset ilamı mirasçılık belgesi olarak da bilinir. Veraset ilamı kavramı 4721 sayılı Medeni Kanun içerisinde 598. Maddede “Mirasçılık Belgesi” olarak ifade edilmektedir.

Veraset İlamı Çıkarma Süresi

Veraset ilamı çıkarmak için kanuni bir süre bulunmuyor. Yasal mirasçılar dilediği zaman veraset ilamını çıkarabilirler. Bu doğrultuda veraset ilamını geç çıkarmanın bir cezası bulunmuyor. Ancak mirasçılara gayrimenkul intikal etmişse bu gayrimenkullerin beyan edilmesi ve vergilerinin ödenmesi gerekiyor. Bu gibi durumlarda 3 ay içinde veraset beyanı yapılmazsa cezası doğabiliyor. Ayrıca, veraset ilamı çıkarıldıktan sonra kaç yıl geçerse geçsin geçerli oluyor.

E-Devlet Üzerinden Veraset İlamı Sorgulama

Veraset sorgulama işlemi için öncelikle, e-Devlet resmi internet sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girmeniz gerekiyor. Ardından kullanıcı bölümünden T.C kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak kullanıcı girişi yapınız. Daha sonra anasayfada bulunan arama butonuna “Veraset İlami Sorgulama” yazmanız yeterli olacaktır.

Daha sonra açılan pencerede miras sorgulama yapabilmek için ‘Miras Bırakan T.C. Kimlik Numarası”nı yazması gerekiyor. Ardından sorgula butonuna bastıktan sonra miras sorgulama işlemi gerçekleştirilebilecek.